do čeho investovat v roce 2021

Do čeho investovat v roce 2021

Kam uložit své finance v této nejisté době? Aktuální pandemie nám ukazuje, že svět, jaký jsme doposud znali, se radikálně mění. To přináší řadu rizik, ale i zajímavých investičních příležitostí.

Ekonomický propad, rostoucí nezaměstnanost, ale i přechod k digitalizaci a zavádění homeoffice. Všechny tyto faktory nyní ovlivňují a budou ovlivňovat lidské životy. Jak z toho vytěžit co nejvíc?

1) Akcie, které mají smysl

Při investicích do akcií se vyplatí zamyslet se nad oběma scénáři – tím optimistickým i pesimistickým. Ekonomika se může po pár měsících oklepat a opět se vrátit do starých kolejí. Nebo může přijít hluboká hospodářská krize, trvající roky. Investor by tedy měl vzít v potaz obě varianty a investovat do takových akcií, které mají potenciál růstu, ať už nastane jakákoliv z výše zmíněných variant.

Smysluplnou investicí jsou akcie firem, jejichž produkty a služby budou lidé poptávat nezávisle na ekonomickém vývoji. Jedná se například o zavedené internetové obchody a donáškové služby. V průběhu pandemie je začali využívat i ti zákazníci, kteří dříve preferovali nákupy v kamenných prodejnách. Dá se očekávat, že i po skončení pandemie se mnozí z nich nebudou chtít tohoto pohodlí vzdát a příklon k tomuto typu nakupování bude trvalého charakteru. I v případě ekonomické krize se jeví zavedené a prověřené e-shopy jako slibná investice. Lidé budou mít méně peněz a budou nuceni více porovnávat ceny produktů – k čemuž jsou internetové obchody vhodnější, než kamenné prodejny. Slibnou investicí můžou být třeba akcie Amazonu, Shopify, Alibaba Group a dalších firem.

Tip! Nechte profesionály, aby vám vypracovali investiční plán přímo na míru vaší osobnosti a finančním možnostem. S Fondee můžete investovat už od 1000 Kč. Výhodou je možnost investic do velkého množství zavedených firem ( například Apple, Amazon, Microsoft, Nestle, Allianz, Siemens a další). V případě potřeby lze investice snadno prodat a obdržet peníze zpět na účet. Nechte si poradit od odborníků, kteří vám zjistí, jaký typ investičního portfolia by byl vhodný právě pro vás.

Jaké další investiční možnosti máte v rámci investic do firem? Řada společností (včetně Komerční banky) umožňuje investovat do vody. Tuto komoditu lidstvo skutečně potřebuje k životu a poptávka po ní převyšuje nabídku. Vlivem klimatické změny se stále více zemí potýká s jejím nedostatkem. Do této komodity můžete investovat prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů, nebo akciových fondů, které nabízí i některé české společnosti. Jednou z nich je například Komerční banka, která nabízí investice do firem, u kterých minimálně 50 % jejich příjmů pochází z činností spojených s vodou.

Jako velké lákadlo se můžou jevit akcie aerolinek. Jejich ceny jsou nyní levné a investora to může lákat k výhodnému nákupu s vidinou, že v budoucnu dráž prodá. Ovšem tento sektor je vysoce rizikový, protože nelze předvídat, za jak dlouho se turismus vzpamatuje z krize. Je vysoké riziko, že aerolinky, jejichž akcie nakoupíte, můžou za pár týdnů zkrachovat.

2) Zlato

Znáte pravidlo tří loukotí? Toto pravidlo používaly národy, které byly známé svým bohatstvím a finančními dovednostmi (Židé, Číňané). Představte si kolo, které má tři loukotě (dřevěné tyčky). Každá z nich představuje jinou část portfolia – zlato, nemovitosti a hotovost (do které spadají i dluhopisy a cenné papíry). Jak jde čas (a mění se ekonomický cyklus), vždy je nějaká loukoť nahoře.

Když přichází ekonomická krize, klesají obvykle ceny nemovitostí a roste cena zlata. Na začátku poslední ekonomické krize se zlato obchodovalo za 800 dolarů za unci, o tři roky později pokořilo hranici 1800 dolarů za unci. Odhaduje se, že podobný scénář by si mohlo opět zopakovat.

Navíc bude růst motivace lidí uložit do zlata své úspory. Vlivem koronavirové pandemie hrozí znehodnocení určitých měn (například dolaru) a zvyšující se nedůvěra lidí v držení hotovosti, kteří budou chtít své úspory ochránit před inflací. To požene cenu zlata nahoru.

Zlato je navíc bezpečným přístavem už po dlouhá tisíciletí. Je jen minimální šance, že by v budoucnu ztratilo svůj punc vzácnosti.

3) Nemovitosti už tolik nepotáhnou

Zatímco v uplynulých letech byla investice do nemovitostí sázkou na jistotu, v příštích letech už to nemusí platit. Do hry totiž vstupuje řada faktorů, které můžou s cenami bytů a domů výrazně zamíchat.

Prvním z nich je snižující se kupní síla obyvatelstva. Přichází ekonomické ochlazení spojené s propouštěním a snižováním mezd. V případě, že si poptávková strana (nájemníci či kupci bytů a domů) nebudou moct dovolit platit vysoké nájmy či ceny nemovitostí, budou nuceni stěhovat se do levnějších lokalit, nebo poptávku po bydlení snížit (v období ekonomických krizí je časté, že se dospělé děti, které přišly o práci, stěhují zpět do domu svých rodičů, nebo partnerský pár, který by si běžně mohl dovolit bydlet v bytě o dispozici 2+1, se nyní musí spokojit s garsonkou, popřípadě jeden z pokojů ve svém bytě 2+1 pronajímat. Pravidla ekonomiky jsou neúprosná – se snižující se poptávkou klesá i cena.

Dalším faktorem, který může s cenami nemovitostí výrazně zahýbat, je fenomén, se kterým se v posledních letech lidstvo setkává poprvé ve své historii, a tím je homeoffice a možnost pracovat odkudkoliv. Řada firem se nyní rozhodla trvale přejít na režim práce na dálku. Co to může znamenat pro realitní trh?

Žijeme v přesvědčení, že nemovitosti jsou nedostatkovým zbožím. To je pravda, ale jen ve větších městech, které nabízí kariérní příležitosti. Naopak v mnoha koutech republiky se nachází nemovitosti v dobrém stavu, o které nikdo nejeví zájem a na stránkách realitních serverů visí už dlouhou řadu měsíců. Je to tím, že se nacházejí v lokalitách s horšími kariérními příležitostmi.

V příštích letech přestane platit pravidlo, že „nemovitost na dobré adrese si vždycky najde svého zájemce.“ Poptávka po dobrých adresách se výrazně sníží, protože lidé už nebudou mít potřebu bydlet v dojezdové vzdálenosti od místa svého pracoviště. Proč by platili drahý nájem na Letné v Praze, když do práce jezdí jenom jeden den v týdnu a můžou tudíž bydlet třeba v Ústí nad Orlicí, kde je mnohem levněji? Popřípadě pokud mají úplný remote, můžou se přestěhovat do levnější země a pracovat třeba z pláže na Bali.

Realitním trhem může výrazně zamíchat i zvýšení nabídky nemovitostí na trhu. Řada firem nyní poptává menší podnikatelské prostory a zbavují se svých původních rozlehlých kanceláří. Díky homeoffice už nebude třeba, aby zaměstnanci chodili do práce každý den, tudíž je pro ně zbytečné platit drahý nájem v obrovských budovách. Otázkou je, co se s těmito nevyužitými budovami stane? Jedním z řešení je postavit na jejich místě rezidenční bydlení. A zde opět platí zákon ekonomiky – se zvyšující se nabídkou klesá i cena.

Dalším výrazným vlivem můžou být zásahy ze strany státu. Počet lidí, kterým nevyhovuje současná situace s nedostupným bydlením, je enormní, což představuje ideální prostředí pro vytvoření politické strany, která s tímto problémem bude rezonovat, nebo různé protesty ze strany nájemníků. Tento typ protestů vedl v Berlíně k zavedení regulovaného nájemného. Stále početnější hlasy nejen z řad nižší, ale i střední třídy můžou mít za následek zásah státu a zavedení nových pravidel v oblasti investičních nemovitostí.

4) Zavedené kryptoměny

Tento typ investice zpočátku budil velké rozpaky veřejnosti. Lidé je považovali za módní výstřelek, za něco, co během krátké doby opět skončí. Ovšem nestalo se a kryptoměny prokázaly, že můžou být obstojnou alternativou ke konzervativním typům investic. Jednou z velkých výhod je jejich nezávislost na peněžním systému bank. Tzn. nedochází ke znehodnocování měny inflací.

Nevýhodou, ale i obrovskou příležitostí je jejich výrazná volatilita. Například nejznámější kryptoměna Bitcoin podléhá poměrně dramatickým cenovým výkyvům, což umožňuje neobvyklé zhodnocení úspor. Napříkad ten, kdo v březnu 2020 Bitcoin nakoupil, jej mohl koncem října prodat za více než dvojnásobek ceny. A ruku na srdce – zhodnocení o více než 50 % za půl roku vám většina investic jen tak nenabídne.

Hledáte platformu, kde můžete s touto kryptoměnou pohodlně obchodovat? Na Bitstocku najdete všechny služby pro nákup a prodej Bitcoinu na jednom místě. Výhodou jsou transparentní podmínky a český zákaznický servis.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *