Jak vybrat kvalitní notebook

Sháníte přenosný počítač, který s vámi bude po dlouhou dobu a „neklekne“ hned po prvním roce používání? Dobrou zprávou je, že za kvalitní počítač nemusíte nutně dávat vysoké peněžní částky. Stačí, když se při koupi zaměříte na následující parametry. Zjistěte, jak vybrat kvalitní notebook, který vám vydrží po mnoho let.

Většina prodavačů v elektro obchodech vám bude tvrdit, že kvalitní notebook levnější než 20 000 Kč prostě neexistuje. Není to tak úplně pravda – notebook za 15 000 Kč, který má určité parametry, může být kvalitnější, než nesprávně vybraný produkt za 30 000 Kč.

Jak vybrat kvalitní notebook a na jaké parametry se zaměřit

Jaký vybrat procesor

Zlaté pravidlo při koupi notebooku zní, že procesor určuje kvalitu celého počítače. Na procesoru záleží, zda vám notebook vydrží deset let, nebo se začne po prvním roce používání sekat.

Na trhu se vyrábí pouze dva typy procesorů – Intel a AMD. Mezi nimi nejsou žádné výraznější rozdíly. Důležité je však zaměřit se na variantu těchto procesorů – vyrábí se totiž ve variantách různé kvality.

Procesory Intel
Řada CeleronLevnější typ procesorů, který postačí na brouzdání po internetu, psaní e-mailů, prohlížení videí a obrázků. U náročnějších operací (například práce v grafických programech) budete mít problém.
Řada PentiumO něco kvalitnější procesory, vhodné k běžným činnostem (internet, e-maily, práce s tabulkami, atd.)
Řada Core i3, i5 a i7Kvalitnější typy procesorů, které umožňují nejen běžné úkony, ale i práci v grafických programech či hraní videoher
Řada Core i9Nejkvalitnější typ procesorů Intel, určený pro hraní her a práci v náročných technologických programech.
Procesory AMD
Řada E1 a E2Nejzákladnější typ procesorů, dostačující pouze na běžné činnosti (prohlížení internetu, psaní e-mailů, prohlížení videí a obrázků).
Řada Athlon A4 a A6O stupeň kvalitnější procesory vhodné na běžné typy činností
Řada A8, A10 a FXRychlé a kvalitní procesory, které umožňují i práci v technicky náročnějších programech a hraní her.
Ryzen 3, 5, 7Nejpropracovanější procesory vyznačující se velkou rychlostí.

Jaký pevný disk?

Disk v notebooku slouží k ukládání dat a jeho výběr rovněž výrazně ovlivní kvalitu uživatelského zážitku na vašem notebooku.

Na výběr máte HDD nebo SSD disk. Klasický disk HDD (Hard Disk Drive) je zastaralejší typ disku. Funguje na principu plotny a čtecí hlavy. Magnetické plochy rotují a jejich běžná rychlost je 7200 otáček za minutu.

HDD disky jsou levnější, ovšem pomalejší. Jejich technologie totiž výrazně zaostává za SDD disky.

Pokud chcete vybrat kvalitní notebook, doporučujeme zvolit takový, který má SSD disk. Mají až několikanásobně vyšší rychlost přenosu dat.

Materiál

Při výběru v obchodě si notebook pořádně osahejte a prověřte jeho pevnost a materiál. Spousta lidí si počítač rovnou objedná z e-shopu, aniž by jej předtím viděla. Ovšem lepší je navštívit showroom a zjistit si více o konstrukci kupovaného produktu.

V prvé řadě se zaměřte na víko laptopu a samotný displej. Zkuste si notebook otevřít a zase zavřít. Působí na vás kryt laptopu stabilně, nebo má křehčí konstrukci a máte pocit, jako by se prohýbal? Rovněž se dotkněte displeje. Pokud se i při mírném tlaku probarvuje, nevěstí to nic dobrého. Pozornost věnujte také pantům, spojujících displej s klávesnici. Měly by být stabilní a ideálně kovové. Víko notebooku by mělo pevně držet v nastavené poloze a nepohnout se ani o milimetr.

Otestujte pevnost v oblasti touchpadu a klávesnice. To jsou nejvíce namáhaná místa a pokud tam něco působí nestabilně nebo se dokonce prohýbá, je možné, že vám notebook brzy vypoví službu.

Řada lidí se zamýšlí nad otázkou, zda zvolit kovový nebo plastový notebook. Kovové jsou považovány za kvalitnější, ovšem na trhu najdete i spoustu produktů, vyrobených z bytelného plastu, který je velmi odolný a vydrží mnoho let. U kovových notebooků si dejte pozor na ventilaci. Kov skvěle vede teplo, tudíž může docházet k přehřívání. Kovový notebook by neměl mít odvětrávací otvor na spodní části.

Při rozhodování, zda zvolit kovový nebo plastový notebook vezměte v potaz i vaše subjektivní pocity. Kovový povrch totiž ze začátku nepříjemně studí, ale když se počítač rozehřeje, může být naopak příliš teplý. Z tohoto důvodu může být ideální volbou plastový notebook s kovovou výztuhou.

Recenze

Zjistit, zda jsou s daným modelem spokojeni další uživatelé je dalším ze způsobů, jak sehnat kvalitní notebook. Ovšem nezaměřujte se jen na jeden zdroj. V dnešní době totiž není žádný problém založit si falešný účet a napsat falešnou recenzi.

Při hledání recenzí se nezaměřujte jenom na Heuréku, ale vyhledejte i recenze zákazníků přímo na e-shopech (Alza, Mall, atd.). Na škodu rovněž není zadat si název notebooku do YouTube a shlédnout komplexnější zhodnocení od profesionála + projet komentáře pod videem, kde můžou uživatelé rovněž sdělovat užitečné poznatky s daným modelem notebooku.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *