Co navštívit v Olomouci

Co navštívit v Olomouci, aneb 11 nápadů, jak si toto město užít

Zatoužili jste se vydat do této hanácké metropole, která oplývá architektonickými skvosty a unikátní starobylou atmosférou? Toto město ukrývá spoustu krásných tajemství, která jen čekají, až je při toulkách historickými uličkami objevíte. Co navštívit v Olomouci?

Toto město je známé nejen svým historickým centrem, ale i svou studentskou atmosférou, nádhernými parky a samozřejmě místní kulinářskou specialitou zvanou tvargle. To a mnohem víc nabízí toto okouzlující město, ležící na řece Moravě.

Ne nadarmo se Olomouci přezdívá Malá Praha. Při procházce historickým centrem si budete připadat podobně jako v hlavním městě, jen s tím rozdílem, že zde rozhodně nepotkáte davy turistů.

Co navštívit v Olomouci?

1) Horní náměstí

Centrem Olomouce je jednoznačně Horní náměstí, kterému dominuje Sloup Nejsvětější Trojice. Vystavěn byl v roce 1754 jako symbol vděku za ukončení morové epidemie. Když se na sloup zadíváte pořádně, můžete v jeho vrchní části spatřit malou pozlacenou kouli připomínající, že sloup byl v minulosti několikrát zasažen děly během pruského obléhání.

Uvnitř sloupu se nachází malá kaplička. Traduje se, že v minulosti se v ní sloužily mše a díky dokonalé akustice byl knězův hlas slyšet po celém náměstí.

Na tomto náměstí se rovněž nachází Arionova kašna, což je moderní umělecké dílo, vybudované v roce 2002. Jedná se o dílo s řadou atypických prvků v podobě velkých želv. Když se pozorně zadíváte, spatříte, že postavy v kašně mají na svých chodidlech přivázané želvy namísto bot.

2) Katedrála svatého Václava

V Olomouci vaší pozornosti rozhodně neunikne obrovská gotická katedrála, jejíž mohutné věže spatříte už zdaleka. Jedná se o druhou nejvyšší katedrálu v České republice. Zaujme vás nejen svou bohatě zdobenou fasádou, ale i nádherným gotickým interiérem.

3) Olomoucká radnice

Na Horním náměstí si určitě nenechte ujít budovu radnice. Její věž se tyčí nad náměstím a zvláště v noci je krásně ozářená, takže se svým velkým ciferníkem vypadá jako z pohádky. Na věž můžete vystoupat a užít si výhled na město. Vstupné činí 30 Kč.

Z vnější části budovy naleznete originální orloj. Přestože pochází už z 15. století, v 50. letech byl přestavěn v duchu socialistické výzdoby. Naleznete na něm velmi svérázné figurky v podobě dělníka, volejbalistky či ženy v domácnosti.

4) Kostel svatého Mořice

Pokud vám výhled z radniční věže nestačil, zamiřte ke kostelu svatého Mořice. V tomto gotickém chrámě můžete vystoupat na věž a užít si výhledy na Horní náměstí z trochu jiného úhlu. Za návštěvu stojí i interiér kostela se svou unikátní výzdobou a největšími varhanami ve střední Evropě.

5) Olomoucké tvarůžky

Vaše návštěva Olomouce by nebyla kompletní bez ochutnání typické regionální pochoutky zvané olomoucké tvarůžky, tvargle či syrečky. Tento zrající sýr se už od roku 1876 vyrábí v městě Loštice, ale i v Olomouci najdete spoustu míst, kde tvarůžky ochutnat.

6) Kostel svatého Michala a podzemní jeskyně

Pokud máte rádi mystiku a tajemno, zamiřte do tohoto barokního kostela, kam se dostanete z Dolního náměstí. V tomto kostele totiž můžete vstoupit i do jeho podzemí. Nachází se tam malá jeskyně s jezírkem, které je napájeno pramenem. Tento pramen je opředen spoustou mýtů, nikdy nevysychá a podle legendy prý dokáže uzdravovat.

7) Kaple svatého Sarkandra

Spousta návštěvníků si tohoto maličkého kostela, vmáčknutého mezi ulicí Mahlerova a Na Hradě, ani nevšimne. A je to škoda. Jedná se totiž o nádhernou stavbu, která zaujme hlavně svými výraznými sochami na své kopuli. Před kaplí je miniatiurní náměstí s kovovou fontánou, která začne tryskat, když se k ní někdo přiblíží.

8) Večeře v oblacích

Pokud si chcete vychutnat skvělé jídlo ve velké výšce, zamiřte do restaurace v 18. patře budovy RCO, která se nachází poblíž hlavního vlakového nádraží. Tato asijská restaurace nabídne nejen skvělé pokrmy, ale i dechberoucí výhled velkými okny, díky čemuž budete mít celou Olomouc jako na dlani.

9) ZOO Olomouc

Jestliže jste milovníci exotických zvířat, zamiřte do této známé zoologické zahrady. ZOO se nachází v těsné blízkosti města a na ploše 42, 5 ha můžete spatřit 1861 zvířat.

10) Svatý Kopeček

Na kopci poblíž Olomouce se nachází nejen zoologická zahrada, ale i známé poutní místo Svatý Kopeček. Baziliku Navštívení Panny Marie můžete obdivovat zvenku i zvenčí a také si užít nádherný výhled na hanáckou krajinu.

11) Olomoucké zahrady a hradby

Pokud zatoužíte po blízkosti přírody, můžete si zeleň užít jen pár kroků od centra města. Zamiřte například do Bezručových sadů, které se táhnou podél Mlýnského potoka. Na tomto parku jsou zajímavé hradby, které jej lemují. Na některých z nich můžete i povečeřet či poobědvat.

Vyzkoušejte třeba restauraci ve vile Primavesi, nebo kavárnu Ode. Tyto podniky se nacházejí poblíž hradeb, hraničících s Bezručovými sady. Díky tomu tak budete mít výhled z výšky na tento nádherný park.

Pokud si dopřejete procházku Bezručovými sady, můžete z poblíž Filozofické fakulty projít po schodech nahoru a dostat se do vyvýšených univerzitních zahrad.

Kam s dětmi v Olomouci?

Pokud se do Olomouce chystáte s vašimi malými dětmi, najdete zde spoustu zábavného vyžití.

  • ZOO Olomouc. Jak už jsme zmínili, poblíž města se nachází zajímavá zoologická zahrada.
  • Aquapark. V Olomouci si vaše ratolesti můžou naplno užít vodních radovánek v místním aquaparku, ve kterém se nachází několik tobogánů a skluzavek, stejně jako bazény s tryskami a jinými zábavními prvky.
  • Pevnost poznání. V historickém areálu Korunní pevnůstky se nachází interaktivní vědecké muzeum, ve kterém se pobaví celá rodina.
  • Bobová dráha Hlubočky. Užijte si adrenalin při rychlé jízdě na bobové dráze. Ta se nachází v Hlubočkách poblíž Olomouce.
  • Snoezelen Olomouc. Jedná se o multismyslové centrum a jedná se o unikátní muzeum, ve kterém si můžete otestovat, jak vnímáte svět kolem vás pomocí vašich smyslů. Vy i vaše děti si můžete vyzkoušet senzorické chodníky, vodní válce, hmatová ši sluchová pexesa a spoustu dalších smyslových aktivit.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *