co vidět v Makedonii

Co vidět v Makedonii, aneb objevte tuto neobvyklou zemi

Tato malá balkánská země nepatří zrovna mezi turisticky nejoblíbenější destinace. Ovšem ten, kdo do tohoto státu zavítá, se většinou beznadějně zamiluje. Objevte i vy tento skrytý cestovatelský poklad. Co vidět v Makedonii?

Proč je dovolená v Makedonii tak uchvacující? Je to především proto, že v této zemi se nebudete nudit ani pět minut. Můžou za to obrovské kontrasty, které budete potkávat téměř na každém rohu. Navštívíte hlavní město Skopje se vší jeho okázalostí a přepychem, takže si budete připadat jako na nějakém pařížském budváru. Vzápětí však uprostřed silnice spatříte povoz tažený koňmi, takže se budete vedle všech těch moderních budov cítit, jako byste se vrátili do středověku.

Při cestováním napříč zemí se nebudete stačit divit, jak se vám krajina mění před očima. Obrovské hory budou střídat vyprahlé pláně, až přijedete k obrovskému jezeru, u kterého to bude vypadat jako na pláži v Karibiku.

Vítejte v jednom z nejzajímavějších koutů světa!

Co vidět v Makedonii, aneb tipy na místa, která vám vezmou dech

Skopje

Vaše dovolená v Makedonii nejspíš začne v hlavním městě Skopje, kam přistanete. Nejlevněji se sem dostanete leteckou společností Wizzair, která vypravuje lety z Bratislavy a Budapešti.

Vyhraďte si na návštěvu tohoto města aspoň půl dne. Jak už jsme zmínili, Skopje vás překvapí svou okázalou architekturou. Důkazem je Náměstí Makedonie, kterému vévodí obrovská fontána s 22 metrů vysokou sochou jezdce na koni, představujícího Alexandra Makedonského. Kolem mohutného sloupu je umístěno několik soch starověkých bojovníků. Fontána dokáže měnit barvy i intenzitu tryskání vody, takže udatní bojovníci se v jednu chvíli noří do páry, nebo jsou ozáření dramaticky červeným světlem.

Za návštěvu stojí i Most umělců, který je plný soch známých představitelů makedonské umělecké scény. Při procházce přes tento most, který je bohatě zdobený sochami i pompézními lampami, si při pohledu na řeku Vardar a její umělé ostrůvky uvědomíte skutečnou okázalost tohoto města. Hned za mostem se nachází jedna z dalších dominant města, kterou je majestátní Muzeum archeologie, jehož fasáda je ve večerních hodinách krásně nasvícená.

Kaňon Matka

Pouhých 15 kilometrů od Skopje se nachází unikátní přírodní zázrak. Je jím vodou zaplavený kaňon uprostřed divokých skal. Na projížďku po této vodní ploše do smrti nezapomenete, protože tolik nádherných výhledů jste zřejmě ještě neviděli.

Při plavbě po blankytně modré hladině můžete obdivovat neobvyklé skalní útesy, pravoslavné stavby i barevné motýly, kteří kolem vás budou poletovat a sedat vám na rameno. V této oblasti se nachází velké množství motýlích druhů.

Tuto vodní plochu můžete prozkoumat na pramici, nebo si půjčit paddleboard.

Zdroj: www.tourscheck.com

Ohridské jezero

Na jihozápadě země na hranicích s Albánií se nachází obrovské jezero Ohrid. Po rozpadu Jugoslávie nezbyl Makedonii žádný přístup k mořskému pobřeží, takže jejím jediným „mořem“ je právě Ohrid. Až Ohridské jezero uvidíte na vlastní oči, přesvědčíte se o tom, že to rozhodně není nějaká malá tůňka. Toto 30 kilometrů dlouhé a 15 kilometrů široké jezero se chová jako moře, jeho břehy jsou omývané vlnami a jeho pláže vypadají jako z Karibiku. Tato oblast je rozhodně místem, co navštívit v Makedonii.

Právě díky tyrkysově modrým vodám a čistým oblázkovým plážím je tato oblast nejnavštěvovanější v této zemi. Ovšem nezapomínejme, že se jedná o méně známou zemi, takže turistické davy jako v Chorvatsku určitě nečekejte.

Cestovatelé bývají uchváceni křišťálově čistou vodou Ohridského jezera. Při plavání nebo projížďce loďkou můžete vidět skrze vodu až tři metry pod sebe, takže budete mít pocit, jako byste ve vodě levitovali.

Tip! Nejkrásnější pláže najdete v oblasti Gradiště. Poblíž města Ohrid jsou menší pláže, které jsou poměrně nepohodlné kvůli ostrým a velkým kamenům. Pokud chcete najít velké pláže s jemnými kamínky, které vypadají jako z katalogu o tropických destinacích, sjeďte pár kilometrů na jih do Gradiště.

Město Ohrid

Na břehu jezera se nachází stejnojmenné město Ohrid. Až vás koupání v jezeře omrzí, vydejte se do tohoto historického městečka. Zažijete zde fascinující směsici pravoslavné a islámské kultury.

Dominantou města je kostel Kaneo, tyčící se na skále nad městem. Odtud je nádherný výhled na celé jezero i albánské břehy. Za návštěvu stojí i rozlehlá Samuelova pevnost, po jejíchž hradbách se můžete projít. Ve městě se nachází spousta historicky vzácných staveb, třeba nádherný klášter svatého Klimenta a Pantelejmona. A věděli jste, že tu narazíte i na rozlehlý římský amfiteátr?

Separatistický stát Vevčani

Milujete neobvyklé historické příběhy? V tom případě si přijdete na své v městečku Vevčani, které je něco jako samostatná republika.

Na severozápad od Ohridu leží Vevčani, jež vešlo v povědomí v roce 1987. Tehdy se místní komunistická vláda rozhodla odklonit místní horské prameny a využít je k zemědělskému zavlažování. To místní obyvatele velmi pobouřilo, protože jejich horské prameny patřily k jejich nejvetšímu bohatství. Proto započali protest, postavili barikády a bojovali proti policii. Mnohé staré ženy dokonce vyšly do ulic a použily samy sebe jako živý štít.

Hrdost a nezávislost obyvatel Vevčani byla natolik silná, že se v roce 1991 rozhodli založit svůj vlastní stát. Návštěvu tohoto unikátního městečka si rozhodně nenechte ujít. Dostanete se tam při průjezdu mohutnou bránou s velkým nápisem, což ukazuje na existenci separatistického území. Ve Vevčeni si můžete koupit pas a rozměnit peníze.

Kromě pocitu, že jste na separatistickém území, můžete ve Vevchani zažít i další zajímavé věci. Třeba procházku místním přírodním parkem, kde se nachází divoce zurčící horské prameny, obklopené několika starobylými kostely.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *