jak našetřit na byt

Jak našetřit na byt

Nechcete žít až do konce života v nájmu, ale zároveň máte obavy zatížit se na třicet let hypotékou? V tom případě zřejmě přemítáte nad tím, jak našetřit na byt a koupit si nemovitost za vlastní peníze, nebo mít aspoň hodně našetřeno a vzít si nižší hypoteční úvěr, díky čemuž vaše měsíční splátka nebude tak vysoká. Řešení existuje, a je snadnější, než byste čekali.

V současné době to nemají snadné ani nájemníci, ani majitelé bytů, kteří splácejí hypotéku. Nájemce vráží peníze „do cizího,“ což znamená, že platí nemalé peníze, přičemž byt nikdy nebude jeho. Navíc žije ve velké nejistotě, protože majitel bytu mu může dát výpověď a nájemce se tak může ocitnout v nezáviděníhodné situaci, kdy o svůj domov přijde a bude si muset hledat jiné přístřeší.

O moc lepší to nemají ani ti, kteří si vzali hypotéku. Přestože byt koupili, zatím si nemůžou být jisti, zda o nemovitost nepřijdou – v hypoteční smlouvě totiž daným bytem ručí. V případě, že nebudou schopni splácet, banka jim byt či dům vezme. K tomu si připočítá i náklady na vymáhání, tudíž člověk najednou může dlužit pět milionů, ani neví jak. Do platební neschopnosti se přitom může dostat každý – stačí ztráta zaměstnání, úraz či nemoc, anebo příchod ekonomické krize, při které dojde k propouštění a snižování mezd.

Jak vidíme, postavení nájemce i člověka, splácejícího hypotéku, není nikterak záviděníhodné. Kdyby tak člověk měl dostatečné úspory na to, pořídit si bydlení za své! Toto nemusí být jen toužebným přáním, ale skutečnou realitou.

Jak našetřit na byt

Vydělejte si na něj v cizině

Při přečtení této rady se možná spousta z vás vyděsila a pomyslela si: „To snad ne! Vždyť už tu mám zázemí, přátele, známé….A kam by chodily do školy moje děti?“ Stěhování do ciziny představuje pro spoustu Čechů psychologickou bariéru. Domnívají se totiž, že se za dobu jejich nepřítomnosti se zpřetrhají vazby s jejich příbuznými a přáteli. Není to však pravda. Ruku na srdce – jak často se scházíte se svým okruhem přátel? Možná jednou, dvakrát do měsíce. Tzn. když se třeba na rok přestěhujete do ciziny, zmeškáte dvanáct takových setkání. Za tu dobu však určitě do Česka aspoň dvakrát přijedete na návštěvu, tudíž ve skutečnosti přijdete jen o deset takových schůzek. Řada expatů (tzn. lidí, kteří nějaký čas žili v cizině) popisuje, že když se vrátili do své vlasti, měli pocit, jako by se vrátili přesně do toho momentu, kdy odjeli. Za ten čas načerpali spoustu nových zážitků (a vydělali spoustu peněz), ale čas v jejich vlasti běžel pomaleji a na otázku, co nového, jejich přátelé a příbuzní odpovídali: „Všechno při starém.“

V mnoha zemích si na vlastní bydlení můžete vydělat snadněji, než v Česku. Může za to štědřejší finanční ohodnocení. Například průměrná mzda v Německu je téměř 83 000 Kč (hrubého, v čistém je to 57 500 Kč), přičemž náklady na bydlení a nákupy jsou srovnatelné (ne-li levnější), než v Česku.

Kam se vyplatí vyrazit za vyššími výdělky?

ZeměPrůměrná čistá měsíční mzda
Kanada 82 892 Kč
USA75 380 Kč
Island74 312
Německo57 500 Kč

Dejme tomu, že se přestěhujete na dva roky do Německa. Získáte zajímavou zkušenost, vaše děti získají v nové škole perfektní jazykové dovednosti a vy a váš partner/partnerka budete vydělávat každý kolem 60 000 čistého. Ceny nájmů jsou v Německu na stejné úrovni, jako v Česku (v některých městech i levnější). Dejme tomu, že budete měsíčně platit za pronájem bytu 20 000 Kč. Dalších 20 000 Kč dáte za vaše životní výdaje (jídlo, ošacení, volný čas, občasné cesty do Česka za přáteli a rodinou). Za dva roky si našetříte 1 920 000 Kč.

60 000 Kč x 2 – 20 000 Kč za nájem – 20 000 Kč za běžné výdaje = 80 000 Kč

Za dva roky života v Německu si vyděláte necelé dva miliony Kč. V Praze si za to sice byt nekoupíte, ale v ostatních městech ano. Například v Ostravě za tuto částku pořídíte byt 3+1, nebo ve Zlíně či Olomouci byste si za tuto částku mohli pořídit byt 2+1.

Snižte své životní náklady

Dalším způsobem, jak vydělat na byt, je snížit své běžné výdaje. Spoření a low-cost styl života je u většiny lidí vnímáno poněkud negativně. To, že budete spořit, však neznamená nuzný život o chlebu a vodě, nošení otrhaného šatstva po vašich předcích a nemožnosti vyjet na dovolenou do ciziny.

Nízkonákladový styl života nemusí být o moc odlišný, jako drahé živobytí. Žít levně dokonce může být mnohem větší zábava. Jak šetřit a přitom si naplno užívat života?

Kupujte oblečení a doplňky za zlomek ceny

Věděli jste, že koupí produktu v kamenném obchodě zaplatíte i o 80 % více, než jsou výrobní náklady daného zboží?

Ilustrujme si to na příkladu bílé halenky, kterou jsme viděli ve dvou českých kamenných prodejnách. Pokud by si zákaznice produkt koupila, zaplatila by za něj 1099 Kč.

Ovšem pokud by ji však zakoupila na AliExpressu, zaplatila by za ni pouhých 11 dolarů, což je 246 Kč. Ten samý produkt, ovšem o více než 77 % dražší.

Možná namítnete, že v otázce odívání si potrpíte na kvalitu a původ daného oblečení. Ovšem velmi často se stává, že mnohé obchody nakoupí zboží právě na těchto online tržištích, a pak jej s velkou obchodní přirážkou prodávají na tuzemském trhu.

Představte si, kolik peněz byste tímto stylem nakupování mohli ušetřit. Dejme tomu, že měsíčně vaše rodina měsíčně utratí za odívání a doplňky 6000 Kč. Pokud byste nakupovali na AliExpressu, mohli byste ceny snížit o 77 %, což by znamenalo úsporu 4650 Kč. Za rok to dá 55 800 Kč. Tento styl nakupování vás nestojí žádné odříkání, jenom si nakoupíte ty produkty, na které jste zvyklí, ale bez obchodní přirážky.

Schválně, zamyslete se, jaké věci zrovna v této chvíli potřebujete. Jsou to nové džíny, nebo třeba batoh či sadu šroubováků? Zjistěte, za kolik (méně) toto seženete na AliExpressu.

Šetřete na jídle

Nejvíce na jídle ušetříte, pokud si budete vařit sami. Tím nejenže snížíte vaše stravovací výdaje až o 70 %, ale navíc budete mít pod kontrolou, co jíte. V restauraci nevíte, zda vám přidali do jídla čerstvé suroviny, nebo nejlevnější ingredience těsně na hranici prošlosti. Díky vaření doma si můžete do jídla přidávat suroviny dle vašeho gusta, a navíc mít jistotu, že nejíte žádné glutamáty ani jinou škodlivou chemii.

Na samotných ingrediencích navíc můžete výrazně ušetřit. Stáhněte si do mobilu aplikaci Kupi, která vás bude upozorňovat, ve kterých supermarketech je zrovna něco v akci.

Dopřejte si levnou a zábavnou dovolenou

Řada rodin jezdí do ciziny dvakrát ročně – tzn. v létě k moři, a v zimě na hory (popřípadě v zimě opět k moři, ale někam do tropů). V mnoha českých rodinách už se stalo standardem, že lidé jezdí do těch samých destinací a jejich fotky z dovolené, které postují na sociálních sítích, jsou téměř identické.

Dnes je už klasikou jezdit na Bali, do Thajska nebo do Dubaje. Existují však mnohem levnější destinace, ve kterých se vám dostane skvělých cestovatelských zážitků (a navíc vaše cestovatelské zážitky nebudou jak přes kopírák stejné jako u všech vašich známých).

Což takhle vyzkoušet místo předražených přímořských zemí Makedonii? Nachází se tam obrovitánské jezero Ohrid, které vypadá jako moře. Jeho vody jsou tak blankytně modré, že si v ničem nezadají s thajskými plážemi (můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. V Thajsku jsem byla dvakrát, v Makedonii třikrát. Makedonie rozhodně vítězí 🙂

Pokud chcete utéct před chladnou zimou, vyrazte namísto na Bali třeba na Srí Lanku. Letenky i náklady na ubytování a stravu vás tam vyjdou mnohem levněji.

Díky volbě levnějších destinací můžete ročně ušetřit desetitisíce korun.

Ušetřete na volném čase

Jste společensky aktivní tvor a nedokážete si představit život bez kulturních akcí a častých setkání s přáteli? Ovšem všechny ty vstupenky, drahá kafíčka a koktejly výrazně lezou do peněz. Ve vašem společenském životě se nemusíte nijak uskromňovat, a přitom platit mnohem méně peněz.

Namísto drahých sedánků v baru či kavárnách zvěte své přátele domů. Je to mnohem osobitější a komfortnější než v podniku, kde vás každou čtvrthodinu obtěžuje servírka se svým vlezlým: „Dáte si ještě něco?“ Možná se obáváte, že připravit pohoštění vás vyjde dráž, než zajít do baru či kavárny. Můžete však zavést tzv. „potluck party,“ které jsou zejména v USA velmi oblíbené. Znamená to, že každý příchozí přinese menší občerstvení.

Rovněž na kulturních akcích můžete značně ušetřit. Na Facebooku existuje funkce Události, která vám vyhledá akce ve vašem okolí. Divili byste se, kolik zajímavých kulturních událostí ve vaší blízkosti je naprosto zdarma.

Ušetřete na ubytování

Zajímáte se o možnosti, jak našetřit na byt, ale ve výraznější úspoře vám brání vysoký nájem? V tom případě využijte jednu z výhod nájemního bydlení, kterou je flexibilita. Můžete kdykoliv zvednout kotvy a odstěhovat se za levnějším.

V dnešní době spousta lidí chce žít v Praze nebo Brně. Výše nájmů je však v těchto městech extrémní, a spoustě lidí po zaplacení nájemného a běžných výdajů na život nezbude téměř nic. Pokud váš finanční rozpočet drtí vysoký nájem a měsíčně ušetříte maximálně tisícovku či dvě, vidina vašeho vlastního bydlení je v nedohlednu.

Mnoho lidí si však naplno neuvědomují, že žijí v době internetu. Více než polovina pracovních pozic jde dělat na dálku. Tzn. můžete si se svým zaměstnavatelem vyjednat vzdálenou spolupráci – tzn. budete pracovat na dálku, a jednou či dvakrát měsíčně se ukážete ve firmě. Díky tomu se můžete přestěhovat do levnějšího města, kde seženete větší a levnější byt, a navíc vaše děti můžou žít v příjemnějším prostředí, než je přelidněné a nebezpečné velkoměsto.

Možní si nyní ťukáte na čelo, že s něčím takovým by váš šéf nikdy nesouhlasil. Divili byste se, kolik firem je nyní svolných k remote spolupráci, nebo častějšímu homeoffice. Zaměstnavatelé jsou totiž nyní ve nezáviděníhodné situaci. Mají nedostatek pracovníků, a náklady na pronájem podnikatelských prostor se zvyšují. Řada firem si nemůže dovolit podnikat v rozsáhlých kancelářích, a proto u některých pracovníků volí možnost homeoffice, aby ušetřila za náklady na pronájem.

A pokud vám to zaměstnavatel nedovolí? V tom případě se porozhlédněte po jiné práci. Je mnohem snazší nastolit si podmínky hned při nástupu do nové firmy, než přesvědčovat svého stávajícího zaměstnavatele, aby nastolil nové pořádky.

Kolik peněz tak můžete ušetřit? Ilustrujme si to na situaci mladého páru, který původně pochází z Olomouce, ale přestěhoval se do Prahy za prací. V Praze na Vinohradech si pronajímají byt 2+kk, za který měsíčně platí 25 000 Kč. Kdyby si u svých zaměstnavatelů vyjednali možnost vzdálené spolupráce, mohli by se přestěhovat zpět do Olomouce, kde by za byt o stejné velikosti mohli platit pouhých 11 000 Kč. Nejenže by mohli bydlet ve městě, ve kterém vyrůstali a mají zde přátele, ale měsíčně by ušetřili 14 000 Kč. Ve skutečnosti by však jejich úspora byla ještě mnohem vyšší, protože životní náklady (služby, jídlo, volný čas, oblečení) jsou mimo Prahu mnohem levnější.

Comments

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *