Jak se zbavit cysty na vaječníku?

Zjistil vám lékař cystu na vaječníku? Přestože taková skutečnost zní znepokojivě, jedná se o poměrně častý ženský problém. V tomto článku si řekneme, co to vlastně cysta je, jaké druhy cyst existují a také o způsobech doplňkové přírodní léčby. Při vyjmenování těchto způsobů vycházím z vlastní zkušenosti, kdy se mi díky níže popsaným způsobům podařilo svou cystu zmenšit na poloviční velikost.

Cysta je váček na povrchu vaječníku, vyplněný tekutinou nebo pevným obsahem. Podle toho je můžeme rozdělit do dvou skupin:

  • Cysty vyplněné tekutinou patří mezi ty nejčastější. U tohoto typu cyst je obvykle větší šance, že vymizí samy. Proto lékař většinou nařídí jen pozorování a pravidelné kontroly. a pokud cysta do pár týdnů nevymizí, až poté se přistupuje k operaci. Nevýhodou těchto cyst je, že můžou prasknout, což je poměrně bolestivá záležitost.
  • Dermoidní cysty jsou ty, které mají pevný obsah. Většinou jsou tvořeny pevnými tkáněmi, tudíž z logiky věci je jejich vstřebání méně pravděpodobné. U takového typu cyst však existuje naděje na jejich zmenšení, protože někdy se jedná o cystu se smíšenou echogenitou — tzn. obsah cysty tvoří pevný i kapalný obsah.

Upozornění

V tomto článku vycházím ze své osobní zkušenosti s léčbou cysty. Tyto postupy doporučuji jen jako doplňkovou léčbu, kterou byste měli kombinovat s klasickou léčbou vašeho lékaře.

Nepřestávejte chodit na pravidelné prohlídky u vašeho gynekologa. Snažte se pouze na maximum využít času mezi diagnostikou cysty a termínem vaší operace. Když vám lékař najde cystu, ve většině případů ji nějakou dobu pozoruje, a až poté vám doporučí operaci. Tudíž pravděpodobně 2-3 měsíce budete chodit na pravidelné prohlídky k lékaři, a pokud se stav cysty nezmění, poté vás lékař pošle na operaci. Znamená to, že máte poměrně dlouhou dobu na to, abyste vaši cystu vyléčili, anebo aspoň zmenšili, aby operace nemusela být tak rozsáhlá.

Jak se zbavit cysty na vaječníku

Při výčtu těchto metod vycházím ze své vlastní zkušenosti, kdy jsem měla cystu ve velikosti 4.6 centimetrů. Lékař se rozhodl cystu po nějakou dobu sledovat, tudíž jsem docházela na pravidelné kontroly. První tři měsíce se velikost neměnila, tudíž lékař mi doporučil operaci a upozornil mě na riziko, že vzhledem k velikosti cysty zřejmě o vaječník přijdu. Objednala jsem se na operaci do nemocnice, ale nejbližší volný termín byl až za měsíc. Během tohoto měsíce jsem aplikovala níže popsané způsoby léčby. Když jsem za měsíc nastoupila do nemocnice na operaci, cysta měla pouhých 2, 6 centimetrů. Operaci jsme podstoupila, ale díky tomu, že cysta byla menší, jsem o vaječník nepřišla.

Jaké metody jsem vyzkoušela?

Úprava stravy a životního stylu

Cysty mnohdy bývají důsledkem špatného stravování. Nezdravé jídlo příliš zatěžuje střeva a játra, a jestliže jsou přetížená játra, projeví se to hormonální nerovnováhou. Snažte se snížit obsah cukru a živočišných tuků ve své stravě. Zařaďte do svého jídelníčku aspoň 100 g zeleniny denně. Snižte i spotřebu kávy, která může negativně působit na nadledvinky.

Do svého jídelníčku naopak zařaďte ryby a mořské plody, kyselinu listovou a luštěniny. Pokud vám to lékař nezakázal, věnujte se pohybovým aktivitám. (Cvičení se vyhněte jen tehdy, pokud je vaše cysta příliš velká a hrozí její prasknutí při pohybu. Na toto riziko by vás váš lékař měl upozornit – většinou je cvičení zakazáno, když je cysta větší než 5 cm, ale je to individuální a záleží na posouzení lékaře).

Cvičení hormonální jógy

Existují jógové cviky, které protahují a masírují oblast vaječníků, a také povzbuzují endokrinní systém. Existují profesionální kurzy tohoto typu jógy, ale kvůli nedostatku času jsem byla odkázána jen na YouTube návody. Na YouTube najdete několik jógových sestav, zaměřených na zlepšení hormonální rovnováhy v těle.

Já jsem si našla několik cviků, které jsem cvičila každý den. Jednalo se o cviky, které uvolňují oblast kyčlí (například pozice kočky), protahují oblast třísel (pozice holubice, pozice velblouda) nebo povzbuzují činnost štítné žlázy (pozice ryby, pozice mostu). Všechny tyto zmíněné pozice si můžete vyhledat na internetu, anebo pokud chcete do tajů hormonální jógy proniknout více, navštivte specializovaný kurz.

Bylinné tinktury

Dalším způsobem, jak se zbavit cysty na vaječníku, je využít sílu bylin. Existují rostliny, které vám můžou pomoct zlepšit hormonální nerovnováhu v těle. Já jsem si koupila tři bylinné tinktury, z nichž každá obsahovala jinou léčivou bylinu. Měla jsem eleukterokok (neboli čertův kořen), ptačí jeřáb a jasan.

Tyto tinktury koupíte v obchodech se zdravou výživou, nebo ve specializovaných bylinkářských obchodech.

Ricinový olej

Poslední věc, kterou jsem používala, byl ricinový olej. Jedná se o olej, který se získává lisováním semen skočce obecného. Je zajímavé, že ricinový olej je po staletí používán k léčebným účelům nejen v Evropě, ale i ve vzdálenějších asijských zemích. Má schopnost rozproudit lymfatický systém a odstranit toxiny z postiženého místa.

Připravte si textilii (kapesník, kousek látky) a nalejte na ni ricinový olej, aby látka olejem nasákla. Látku si položte na břicho v místě cysty. Na látku položte ohřívací láhev. Pokud ji nemáte, stačí pet lahve naplněná teplou vodou. Kombinace ricinového oleje a tepelné terapie napomáhá vstřebávaní cysty.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *