jak ušetřit na jídle

Jak ušetřit na jídle, aneb 16 kreativních způsobů, jak jíst levně a zdravě zároveň

Ať už toužíte našetřit peníze na nové auto, dovolenou snů anebo jen chcete získat větší finanční rezervu, zkrotit běžné výdaje bývá oříšek. Dobrou zprávou je, že jídlo je obvykle druhou nejvýraznější položkou v rodinném rozpočtu (hned po bydlení), tudíž na něm můžete ušetřit překvapivě mnoho peněz.

Jak ušetřit na jídle? Většina lidí si při položení této otázky představí koupi levných a nezdravých polotovarů. Platit méně peněz za potraviny však vůbec nemusí jít na úkor jejich kvality, ba právě naopak. Pokud se detailněji zaměříte na vaše výdaje spjaté s nákupem jídla, začnete automaticky uvažovat i o způsobu vašeho stravování a zamýšlet se nad touto otázkou hlouběji. Což může vést k mnoha užitečným zlepšením a celkovému zkvalitnění vašeho stravovacího režimu.

Nevěříte, že se dá stravovat zdravě a zároveň na tom ušetřit stovky až tisíce korun měsíčně? Přesvědčte se sami!

Konkrétní tipy, jak ušetřit na jídle

1) Vařte si sami

Tato jednoduše vypadající rada může mít obrovský dopad na vaše zdraví i peněženku. Schválně, kolik jste posledně dali peněz za oběd ve firemní kantýně nebo nedaleké restauraci, kam v polední pauze chodíte na oběd? Cena se většinou pohybuje mezi 100 – 150 Kč. A víte, co všechno kuchaři do vaší porce přidali?

Problémem restauračního stravování bývá to, že si nemůžete ověřit kvalitu surovin. Některý podnik může do vašeho oběda poctivě dát ty nejkvalitnější ingredience, zatímco jiný se může snažit v rámci poledního „meníčka“ ušetřit náklady a přidat tam nekvalitní suroviny.

Díky vaření doma budete mít 100 % kontrolu nad tím, co si do jídla přidáváte. Uvařit si večer oběd na zítřejí den vám navíc zabere zhruba 30 minut času. Když namísto meníčka za 130 Kč budete mít vlastnoručně navařený oběd za zhruba 60 Kč, za každý pracovní den ušetříte 70 Kč. Za rok máte našetřeno 17 570 Kč.

2) Porovnávejte ceny

Máte ve svém okolí více supermarketů? Stáhněte si do mobilu aplikaci Kupi, která vás vždy upozorní na nejlepší slevové akce v jednotlivých supermarketech. Díky této fajn appce budete na jistotu vědět, kam zamířit za zlevněným zbožím.

3) Recippe Puppy

Když už jsme u těch užitečných aplikací, stojí za to si pořídit Recippe Puppy. Jistě znáte tu situaci, kdy stojíte před ledničkou plnou nekompatibilních potravin – například rajčata, sýr, šunka, vejce. Co se z toho dá uvařit? Do aplikace Recippe Puppy snadno zadáte potraviny, které máte v lednici a ona vám najde chutné recepty, které se z nich dají vytvořit. Díky tomu se naučíte dělat nové pokrmy, a navíc vždy na maximum využijete všechny zbytky. To se příznivě projeví i na vaší finanční situaci.

4) Kupujte sezónní potraviny

Je logické, že v době své sklizně jsou potraviny nejlevnější. Například kilo hroznů pořídíte v září za třicet korun, a v únoru za sedmdesát.

5) Trik, jak vždy mít nejčerstvější potraviny

Máte problém s tím, že často prošvihnete dobu trvanlivosti u jídla a pak jej musíte vyhazovat? Vyzrajte na to tak, že si v supermarketu vždy koupíte nejčerstvější zboží. Jak na to? Obchodníci většinou v regálu umisťují starší jídlo dopředu a čerstvější dozadu. Vždy sáhněte dozadu, ať máte čerstvé suroviny, které vám vydrží delší dobu.

6) Noste si svačiny

Vyhněte se zběsilému utrácení v momentech, kdy vás přepadne hlad (například když máte po práci schůzku s přáteli a nestihnete si dojít domů něco uvařit). Vždy u sebe noste malou vydatnou svačinku (například musli tyčinky), abyste se vyhnuli spontánnímu a drahému utrácení.

7) Dopřejte si levné jídlo v restauracích

Pokud jste gurmáni, kteří si nedokážou představit život bez nášvtěv restaurací, ušetřete peníze díky slevovým portálům. Na stránkách typu Slevomat můžete získat vouchery do restaurací a získat tak jídlo třeba za poloviční cenu.

8) Zjistěte slevy potravinářských řetězců

Věděli jste, že malý hamburger a hranolky si můžete u McDonaldu koupit za 58 Kč, anebo když zvolíte variantu 2 For You, zaplatíte jenom 39 Kč? Pokud se častěji stravujete u určitých potravinářských řetězců, zjistěte si informace o aktuálních cenových zvýhodněních.

9) Nakupujte v levných potravinách

Levné potraviny, Zlevněnka a podobné obchody se zaměřují na prodej zboží s prošlou minimální trvanlivostí. Neradíme vám, abyste v těchto prodejnách nakupovali každý den, ale občas si v nich můžete přijít na kvalitní zahraniční zboží. Tyto prodejny jsou totiž nejen shromaždištěm prošlého zboží, ale občas v nich můžete narazit na kvalitní belgické čokolády, německé Nutelly a podobné poklady, které zatím minimální trvanlivost nepřekročily.

10) Neberte děti na nákupy

Možná to sami znáte – vaše milované ratolesti se vám v nestřežené chvíli pokusí do vozíku propašovat čokoládu, Kinder vajíčka nebo ty drahé sušenky, které viděly v televizní reklamě.

11) Nechoďte nakupovat hladoví

Lákadlům supermarketového světa se vám bude odolávat lépe, pokud se před nákupem pořádně najíte.

12) Omezte maso

Podle mnohých lékařů obsahuje dnešní strava až příliš velké množství masa. Zatímco naši předkové si maso dopřávali jen k nedělnímu obědu, mnozí lidé jí maso každý den. S tím se pojí vyšší riziko rakoviny tlustého střeva a kardiovaskulárních chorob. Řada specialistů doporučuje konzumaci masa jednou až dvakrát týdně.

Zkuste to. Nejenže budete zdravější, ale ušetříte spoustu peněz. Maso totiž představuje jednu z nejnákladnějších položek v jídelním rozpočtu.

13) Myslete dopředu

Řada lidí si koupí nějakou potravinu ve větším balení, protože se v supermarketu neprodává žádné menší (velká porce chlazené ryby, velký sáček salátu, balení dvanácti párků). Mají vymyšleno, jak si ten den připraví oběd či večeři. Ovšem nespotřebují celý obsah balení, tudíž musí část vyhazovat, protože dva dny po sobě se jim stejné jídlo jíst nechce.

Pokaždé, když kupujete větší balení něčeho méně trvanlivého, už přemýšlejte nad tím, jaký další recept si z toho připravíte. Například z části nespotřebovaného lososa můžete druhý den připravit sushi. Nebo nesnězenou zeleninu můžete zpracovat do karbanátků. Díky tomu omezíte plýtvání a poděkuje vám i vaše peněženka.

14) Nastudujte si předem jídelní lístek

Možná si říkáte, že všechny návody, jak ušetřit na jídle, přijdou vniveč, protože pokaždé utratíte příliš mnoho peněz v restauracích. Stačí večeře s přáteli v restauraci, a hned je pět set korun pryč.

Pokud takové utrácení chcete omezit, vždy si předem na internetu nastudujte jídelní lístek a dopředu si vyberte nějakou levnou položku. Vyhnete se tak situaci, kdy si v restauraci narychlo objednáte nějaký drahý pokrm, protože číšník netrpělivě podupává u vašeho stolu.

15) Snižte objem svých porcí

Pokud chcete zhubnout a zároveň ušetřit, servírujte si jídlo na menší talíře a mističky. Díky tomu sníte mnohem méně.

Zkuste jíst zhruba o čtvrtinu menší porce. Zprvu vám to bude připadat zvláštní a občas budete mít hlad, ale tělo si zvykne. Žaludek má totiž schopnost měnit svou velikost podle toho, jak moc jíte. Pokud budete jíst méně, za pár týdnů se smrskne natolik, že při těchto malých porcích nebudete pociťovat hlad.

Je to zdravé? Pokud to se snižováním porcí nepřeženete, tak ano. Jestliže obvykle míváte běžný objem porce (tzn. kolem 250 g), a snížíte objem o čtvrtinu, vaše tělo vám jen poděkuje. Řada výzkumů ukázala, že naši předkové jedli menší porce, ale měli více fyzické aktivity, než máme dnes. Menší porce vám dopomohou nejen k finanční úspoře, ale i štíhlejší postavě.

16) Neplaťte cizím lidem za práci

Při nakupování se vyhněte potravinám, které jsou předpřipravené ke konzumaci (tzn. sáček nastrouhaného sýra, balení nakrájeného ovoce, nebo konzerva oloupaných rajčat). Jsou mnohem dražší, protože je v nich započítaná tato lidská práce, která musela být vynaložena na toto krájení.

Tu samou práci si můžete za tři minuty udělat doma sami a ušetřit peníze.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *