jak zařídit malý panelákový byt

Jak zařídit malý panelákový byt

Panelákové bydlení není zrovna považováno za známku luxusu, přesto se v něm dá žít na velmi slušné úrovni. Díky vhodně zvolenému nábytku a doplňkům můžete vybudovat přepychově vypadající obydlí třeba i v šedé panelákové zástavbě na Proseku. Nevěříte? Inspirujte se nápady, jak zařídit malý panelákový byt.

Bydlení v panelových domech vzniklo po první světové válce v Nizozemsku. Zvyšující se počet obyvatel měst způsobil, že se bydlení v panelových bytech rychlo rozšířilo i do dalších států Evropy. První český panelák byl postaven ve Zlíně v roce 1953.

Přestože panelákové bydlení bylo v minulosti neodmyslitelně spjato se socialismem a uniformitou, v dnešní době se tohoto stínu začíná zbavovat. Je to díky tomu, že po revitalizaci získávají mnohé paneláky nový plášť, takže už nepřipomínají ty pochmurné šedé budovy z dob socialismu. Fasády dnešních paneláků hrají všemi barvami a díky úsilí svých majitelů můžou skvěle vypadat i zevnitř.

Zjistěte, jaké máte možnosti, když žijete v panelovém bytě, který navíc nemá moc velkou rozlohu.

5 nápadů, jak zařídit malý panelákový byt

1) Optické zvětšení místnosti

Nevelké panelákové místnosti můžete opticky zvětšit díky několika užitečným trikům. Prvním z nich je použití zrcadel. Díky tomu se pokoj opticky zdvojnásobí a rovněž v místnosti přibude více světla.

jak zařídit malý panelákový byt

Místnosti rovněž budou působit větším a vzdušnějším dojmem, když je vymalujete světlou barvou. Pokud se vám čistě bílé interiéry nelíbí, natřete barevně jen jednu stěnu a zbylé nechte bílé.

2) Rozdělte pokoj na dvě místnosti

Panelákové byty se vyznačují menším prostorem, což může být problém hlavně v případě, když vás v bytě žije víc. Ovšem i na malé ploše lze vybudovat dostatek obyvatelného prostoru pro každého člena rodiny. Klíčem k úspěchu je o prostoru kreativně přemýšlet.

Pokud máte děti a nemůžete si pro každého z nich dovolit vlastní místnost, můžete jejich společný dětský pokoj chytře přepažit a tím jej rozdělit na dvě samostatné místnosti. Na oddělení můžete použít třeba posuvnou plastovou zástěnu, nebo dřevěnou přepážku.

Dostatek soukromí svým dětem zajistíte třeba i pomocí této originálně pojaté postele ve tvaru domečku. Tuto originální postel i jiné doplňky do dětského pokoje seženete v eshopu Designového nábytku.

> > Prohlédnout zde < <

3) Využijte prostoru pod stropem

Slyšeli jste už někdy o mezonetovém stylu bydlení? Jeho skromnější podobu si můžete vybudovat i ve vašem panelákovém bytě. Klíčem k tomu, jak zvětšit malý byt, je využít různá nadstavbová patra.

Díky tomu můžete sloučit obývací pokoj a ložnici do jedné místnosti.

4) Mějte znalosti o panelákovém bydlení

Při zařizování panelákového bytu je nutné znát určitá specifika, která tyto stavby mají. Prvním z nich jsou tenčí zdi, než u zděného domu. Z toho důvodu si při rozsáhlejší rekonstrukci (zahrnující bourání nějaké ze zdí, nebo vytvoření většího otvoru ve zdi) vždy přivolejte statika. Nosnou příčkou v paneláku může být i stěna, tenká 15 centimetrů.

Také si dejte pozor na plastová okna. Doporučuje se vyměnit plastová okna až společně se zateplením celé fasády. V opačném případě se vám na oknech bude srážet vlhkost a stěny kolem okna můžou být náchylné k plísním.

5) Obývák v chodbě

Pokud trpíte nedostatkem prostoru, využijte prostor chodby pro vytvoření pokoje navíc. V některých typech panelákových bytů je poměrně velká předsíň. Jestliže nemíváte moc často hosty, můžete se jako rodina scházet převážně v kuchyni a jako prostor pro občasné návštěvy využít prostor chodby. Získáte tak pokoj navíc.

Tento postup je ideálním způsobem, jak zařídit malý panelákový byt, protože se obývací pokoj stane doslova srdcem vašeho domova a navíc díky tomuto uspořádání získáte prostor navíc.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *