Kam mezi svátky, aneb tipy na Vánoce 2019

V Česku už je zažitým zvykem, že si většina lidí bere dovolenou mezi vánočními svátky a Novým rokem, aby se mohli naplno vrhnout do beztrestného lenošení před televizí a pojídání cukroví. Nudí vás takovýto scénář? Inspirujte se tipy, kam mezi svátky.

Štědrý den je obvykle plný radosti nad setkáním s rodinou (a přiznejme si to upřímně – i nad setkáním s hromadami jídla a dárků). Další dva dny patří návštěvám příbuzných a pak nastane několik dní nicnedělání a odpočinku. Pokud už po pár hodinách poflakování hledáte nějakou aktivitu, tento článek je pro vás jako stvořený.

Kam mezi svátky?

Vánoční prohlídky hradů a zámků 2019

Většina lidí vyráží na hrady a zámky během letního období. Ovšem v zimě mají tyto historické budovy naprosto unikátní, romantické kouzlo. Nenechte si jej ujít.

Hrad či zámekDatum vánočních prohlídekDetail akce
Karlštejn26. 12. až 12. 1. (každý den kromě pondělí)Prohlídky hradu + 26. 12. se koná Štěpánské koledování s pěveckým sborem Canto Carso
Zámek v Horšovském Týně26. 12. – 31. 12. 10:00 – 15:00Prohlídky vánočně vyzdobených komnat a zajímavé povídání o vánočních tradicích.
Šternberk31. 12. od 10:00 do 15:00Vánoční prohlídky svátečně vyzdobených hradních prostor.
Kašperk28. 12. až 1. 1. od 10:00 do 16:30Vánoční prohlídky na téma jak lidé prožívali zimu ve středověku (prohlídky spojeny s ochutnávkou vína a medoviny)
Děčínský zámek27. 12. 14:00 – 17:00, 28. 12. 14:00 – 17:00Prohlídky + povídání na téma kterak se Vánoce slavily před dávnými časy

V kostelech to žije

Kostely, kaple a katedrály jsou přes Vánoce a po Vánocích místem, kde se děje spousta zajímavých věcí. A ani nemusíte být věřící. V mnoha kostelech se v této době konají zajímavé koncerty nebo divadelní představení. Pokud je vaše peněženka po svátcích naprosto vyždímaná, nemusíte mít obavy – vstupné je většinou zdarma, nebo dobrovolné.

Schválně, zjistěte si, co se děje v kostele ve vašem městě. Možná budete příjemně překvapeni.

Silvestrovské setkání na hranicích

Chcete navázat na starou tradici a potkat se s lidmi ze zahraničí? V tom případě pro vás bude Silvestrovské setkání na hranicích ideálním tipem, kam mezi svátky.

Tato krásná tradice vznikla před 30 lety, kdy padla železná opona. Češi a Rakušané se tenkrát setkali na hranicích, aby si potřásli rukama a navzájem se poznali – plní očekávání slibné budoucnosti. Tato tradice přetrvala dodnes. Letos akce začne 31. 12. v 16:00 v Mikulově před Casinem Admiral, a bude trvat do 18:00. Její součástí bude živá hudba, ochutnávka národních pokrmů a ohňostroj.

Pokud to máte blíž spíš na východ, vydejte se na Velkou Javořinu, kde proběhne setkání Čechů a Slováků. Tato akce vás zaujme svou velkolepostí – v minulých letech se zde sešlo na několik tisíc lidí a zapálila se obrovská vatra na znamení vzájemného přátelství.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *