Předschválená hypotéka

Předschválená hypotéka, aneb jak funguje tento typ financování

Máte obavy, že si vyhlédnete nemovitost vašich snů, zaplatíte nemalý rezervační poplatek, načež vám banka neschválí hypotéku a vy přijdete o peníze? Řešením na tuto situaci může být předschválená hypotéka, neboli hypotéka dopředu. Jak to celé funguje?

Předschválená hypotéka spočívá v tom, že získáte hypoteční úvěr ještě předtím, než máte vyhledénutou nemovitost. Dejme tomu, že máte v plánu koupit byt za 3 miliony Kč. Zajdete do banky, která s vámi projde celý proces schválení a získání hypotečního úvěru – tzn. projde vaše příjmy, posoudí vaši bonitu a na základě toho vám hypotéku schválí či nikoliv. Pokud vám hypotéku dá, vy obdržíte peníze ještě předtím, než budete mít vyhlédnutou nemovitost.

Poté vám banka dá k dispozici nějaký čas (většinou 12 měsíců) na to, abyste chodili na prohlídky a nějakou nemovitost vybrali. Dokumenty, týkající se nemovitosti (kupní smlouvu, fotodokumentaci nemovitosti, atd.) bance doložíte až po koupi dané nemovitosti.

Tento postup má výhody i nevýhody, o kterých si nyní řekneme.

Předschválená hypotéka a její klady a zápory

Výhody

 • Výhoda oproti dalším kupcům. Pokud se sejde více zájemců o jednu nemovitost, prodávající může upřednostnit toho, kdo má hypoteční úvěr již schválený. Zatímco ostatní kupci by si museli hypotéku teprve zařizovat, což jim může trvat 2 – 4 týdny, vy můžete v případě zájmu dům či byt koupit okamžitě.
 • Odpadá riziko propadnutí rezervačního poplatku. Některé realitní kanceláře by vám sice rezervační poplatek (jehož výše se pohybuje mezi 3 – 10 % z ceny nemovitosti) vrátily, jiné to ovšem ve smlouvě nemají. Hypotéka předem je výhodná v tom, že už máte peníze jisté, tudíž nehrozí riziko, že koupi budete muset odříct z důvodu neschválení hypotéky.
 • Pojistka proti zdražování úrokových sazeb. Předschválená hypotéka je výhodná tehdy, pokud se na trhu očekává zvýšení úrokových sazeb, ale zájemce o vlastní bydlení zatí ještě nemá vyhlédnutou nemovitost. Může tak využít aktuálních nízkých úrokových sazeb, a nemovitost koupit až poté.

Nevýhody

 • Nenalezení vhodné nemovitosti. Pokud se vám daném časovém intervalu nepodaří koupit vhodnou nemovitost, banka si může účtovat sankci za nečerpání úvěru.
 • Malé množství nabídek. Předschválená hypotéka není produkt, který by nabízelo velké množství bank. Tudíž budete mít omezené možnosti výběru, kvůli čemuž nebudete mít příliš šancí porovnávat ceny od různých bank.

Kde je možné získat předschválený hypoteční úvěr?

V dnešní době jej nabízí třeba Wüstenrot. Umožňuje čerpat hypoteční úvěr s názvem Hypotéka dopředu. Jak u nich celý proces funguje?

 • Žadatel požádá o hypoteční úvěr v určité výši.
 • Doloží potřebné dokumenty, týkající se jeho bonity – tzn. výplatní pásky nebo daňové přiznání, údaje o výdajích domácnosti, atd.
 • Banka dokumenty posoudí a na základě toho se rozhodne, zda mu bude úvěr schválen či nikoliv.
 • Klient dostane 12 měsíců na vyhledání vhodné nemovitosti.
 • Po nalezení nemovitosti klient bance dodá potřebné dokumenty (výpis z katastru, ocenění, kupní smlouvu, atd.)
 • Peníze budou převedeny na klientův účet.

Je výhodnější klasická, nebo předschválená hypotéka?

U obou variant existuje riziko ztráty peněz. U klasické hypotéky (tzn. nejdřív výběr nemovitosti, poté žádost o hypotéku) hrozí riziko neschválení hypotečního úvěru a tím pádem propadnutí rezervačního pooplatku. To však lze ošetřit vhodnou rezervační smlouvou, protože ne všechny realitní kanceláře vás připraví o rezervační poplatek, když vám banka neshcválí hypotéku.

Hypotéka dopředu má riziko v tom, že při nenalezení vhodné nemovitosti a tím pádem nečerpání úvěru po vás banka bude požadovat sankci.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *