Sám na dovolenou

Sám na dovolenou – užitečné tipy na solo cestování

Láká vás vůně dálek, ale bohužel letos nemáte nikoho, s kým byste se vydali objevovat svět? To vůbec nemusí být překážkou k tomu, abyste si sbalili kufr a vyrazili sami. Poradíme vám, jak vyjet sám na dovolenou, na co si dát pozor a jak se na cestách seznámit se zajímavými lidmi.

Chtěli bychom vás dopředu varovat – solo cestování je vysoce návykové! Po jednom takovém zahraničním výletu si zvyknete na opojný pocit samostatnosti a nezávislosti. Můžete si vstávat, v kolik hodin chcete, a den si plně přizpůsobit vašim potřebám.

Navzdory těmto výhodám má spousta lidí zábrany vycestovat na dovolenou bez partnera či kamarádů. Nejvíce mají obavy z toho, že si budou připadat osaměle a budou se na dovolené nudit. Někteří navíc přemítají nad tím, zda je solo cestování bezpečné. Nebojte – můžete vyrazit na dovolenou a přitom si nepřipadat jako osamělý outsider, jehož jediným společníkem je kniha. Poradíme, jak na to.

Užitečné tipy, jak cestovat sám na dovolenou

Bezpečnost především

Nevýhodou samostatného cestování je, že si v případě problémů budete muset poradit sami. Přesto se můžete vydat na zahraniční výlet, aniž byste se vystavili nebezpečí. Při výběru vhodné a bezpečné destinace doporučujeme použít webovou stránku Numbeo.com, na které si můžete najít jakoukoliv zemi světa a zjistit míru kriminality, a podle toho vybrat bezpečnou zemi k vycestování.

Na dovolené dodržujte základní bezpečnostní zásady. Nedávejte na odiv drahé věci (mobilní telefon, šperky). Vygooglete si základní informace o vaší destinaci – zda v daném městě či oblasti není nějaká nebezpečná čtvrť, popřípadě si pročtěte zkušenosti cestovatelů s danou destinací. Ty můžou být odlišné, pokud se jedná o muže či ženu. Například muži cestovatelé, kteří navštívili známé malajské město Kuala Lumpur, si jej nemůžou vynachválit, zatímco mnohé ženy cestovatelky se v něm setkaly se sexuálním obtěžováním.

Před tím, než si do některé destinace koupíte letenky, si o ní přečtěte co nejvíc informací, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečná.

Kam vyrazit sám/sama na dovolenou?

Kromě výše zmíněného zjišťování informací o bezpečnosti dané země se zaměřte i na to, zda se v dané destinaci budete jako samostatný cestovatel cítit příjemně. Pokud se obáváte osamělosti a nudy, tak ta vám více bude hrozit u rodinných zájezdů od cestovních kanceláří. Při opalování na pláži, kdy budete obklopeni rozjívenými rodinami s dětmi či zamilovanými páry, se možná prohloubí vás pocit osamělosti.

Řada solo cestovatelů potvrzuje, že nejlepší volbou pro cestování sám na dovolenou je zvolit větší město, které se nachází poblíž pláže či nějaké přírodní scenerie (hory, přírodní park, jezero). Díky tomu si budete moct naplno užít času o samotě na pláži či v horách, ale čas od času mít možnost seznámit se s novými lidmi (o způsobech seznámení si řekneme v další části článku).

Nejlepší destinace, kam sama na dovolenou:

  • Lisabon, Portugalsko. Toto nádherné město vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou. Užijete si procházky historickými uličkami i blízkost oceánu. Výhodou Lisabonu je snadná dostupnost koupání – díky veřejné dopravě se můžete z centra města za 15 – 20 minut dopravit na nádherné pláže. Až vás opalování na pláži omrzí, můžete si užít sociální stránku Lisabonu, ve kterém se koná spoustu společenských akcí. Rovněž zde žije početná komunita digitálních nomádů.
  • Malaga, Španělsko. Toto andaluské město vás zaujme svou mezinárodní atmosférou. Setkává se zde španělská, arabská a africká kultura, což je znát na místní architektuře i pokrmech. Na pláž to budete mít coby kamenem dohodil, a do hor také. Pokud hledáte krásné pláže, horské výšlapy s nádhernými výhledy a vřelou atmosféru žhavého Španělska, Malaga je pro vás tou pravou destinací.
  • Salzburg, Rakousko. Pokud milujete přírodu, toto město pro vás bude tím pravým. Salzburg je zasazený do předhůří Alp, takže si můžete užít horských výšlapů a cyklistiky. Ubytovat se můžete v tomto rodišti Mozarta, které si zamilujete díky nádherné architektuře. Salzburg představuje kombinaci zajímavé metropole a nádherné přírodní scenerie.
  • Kypr. Tento středomořský ostrov vás okouzlí svou starobylou architekturou i nádhernými plážemi. Na své si přijdou i milovníci horské turistiky. Užít si můžete chvilky o samotě i četné kulturní akce v městě Larnaca, které představuje turistické centrum tohoto ostrova.
  • Chiang Mai, Thajsko. Přestože Thajsko je známé spíše pro své nádherné pláže, mnozí solo cestovatelé si stěžovali, že právě v jižní části země měli mezi všemi těmi rodinami na pláži pocit osamělosti. Pokud míříte do Thajska, dopřejte si pár dní na pláži, ale poté si rozhodně zabookujte let do severní části země do města Chiang Mai. Je zde řada nádherných chrámů a město je obklopeno nádhernou přírodní scenerií, takže můžete vyrážet na výlety. Chiang Mai je oblíbené město digitálních nomádů, takže zde můžete narazit na velké množství cestovatelů z různých koutů světa.

Kde se ubytovat?

Nevýhoda solo cestování je, že budete muset platit za celý hotelový pokoj a vyjde vás to cenově dráž, než kdybyste si náklady na ubytování rozdělili s partnerem nebo kamarádkou.

Přesto máte šanci najít cenově výhodné ubytování, protože můžete narazit na nabídku se zajímavou slevou. Musíte si jej ovšem zarezervovat s dostatečným časovým předstihem. Doporučujeme využít portál Booking a zarezervovat si ubytování aspoň měsíc před vaším odletem.

Jak se seznámit na dovolené

Možnost vycestovat sám na dovolenou vám dává prostor abyste si odpočinuli, dopřáli si čas jen sami pro sebe a pořádně zrelaxovali. Přestože strávit nějaký čas jen sám se sebou je osvěžující, po nějaké době se zřejmě začnete nudit a zatoužíte po lidské společnosti. Jak se seznámit na dovolené, aniž byste museli vymetat hotelové diskotéky plné zadaných párů a pospolitých rodin?

  • Airbnb experiences. Platforma Airbnb neslouží jen pro účely ubytování, ale i pro organizaci zajímavých zážitků. Najděte si, jaké akce pro turisty se konají ve vaší oblasti. Většinou jsou to organizované výlety pro 5 – 10 lidí, kdy vás průvodce za určitý poplatek provede nějakým zážitkem. Může se jednat o výpravu do hor, do džungle, kuchařský workshop lokální kuchyně či jiný zajímavý zážitek. Výhodou je, že díky profesionálnímu průvodci můžete ve skupině zažít věci, které by pro vás jako pro solo cestovatele byly nebezpečné (například samostatná výprava do hor či džungle). Navíc více proniknete do tajemství dané země a objevíte nová místa.
  • Couchsurfing Hangouts. Stáhněte si do mobilu aplikaci Couchsurfing. Ta slouží nejen k ubytování, ale i k socializaci mezi lidmi. Má totiž zajímavou funkci zvanou Couchsurfing Hangouts, díky které si můžete najít další solo cestovatele ve vašem okolí. S nimi můžete zajít na drink či na večeři, nebo se domluvit na nějakém zajímavém výletu.
  • Meetup. Existuje speciální stránka, díky které si můžete zobrazit sociální akce ve vašem okolí. Jednoduše se zaregistrujte, zadejte místo, kde se nacházíte a zobrazí se vám kalendář zajímavých akcí na každý den v týdnu.
  • Hostel. Dalším místem, kde můžete potkat zajímavé lidi, jsou hostely. A ne vždy v nich nutně mjsíte sdílet pokoj s dalšími lidmi. Existují i ubytovací jednotky, kde můžete mít pokoj sami pro sebe. Výhodou hostelu je přítomnost společenské místnosti, kde můžete potkat další cestovatele. Větší hostely dokonce několikrát do týdne pořádají zajímavé události (společná grilovačka na terase, výlet, workshop).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *