udržitelná móda

Udržitelná móda, aneb jak ji pozvat do svého šatníku

Možná jste zaregistrovali, že se udržitelná móda, neboli slow fashion dostává na přehlídková mola. Co je tento způsob oblékání vůbec zač a jak jej zahrnout do svého života?

Možná znáte ten pocit, když jdete do nákupního centra, kde ve slevách pořídíte spoustu oblečení. „No ne, halenka za stovku!“ Zaraduje se nejedna nakupující žena a šup s ní do zkušební kabinky. Tento oděv se však po pár vypráních vytahá natolik, že se nedá nosit. „Ale to nevadí, vždyť skoro nic nestála.“ Pomyslí si zákaznice a hurá na další nákupy.

Tohoto začarovaného kruhu si však začínají všímat mnozí ekologičti aktivisté, zastánci lidských práv i módní návrháři. Oděvy se nyní šijí z nekvalitních materiálů, které dlouho nevydrží. Zároveň je na zákazníky vyvíjen podprahový tlak, aby neustále nakupovali nové a nové oděvy. Možná jste si všimli toho, že většina nákupních center nemá pouze čtyři roční období, ale snad dvacet. V obchodech jsou neustále nové kolekce a novinky, které stojí za to vyzkoušet a koupit. Aspoň to tak hlásají výlohy obchodů a reklamní bannery.

Výše popsaný styl oblékání se nazývá rychlá móda, neboli fast fashion. Obchodní centra prodávají oblečení nevalné kvality, které zákazníci kupují s vědomím, že si je pořizují na krátkou dobu a v nedaleké době opět nakoupí nové.

Fast fashion má však několik negativních dopadů. Jaké to jsou?

  • Porušování lidských práv. Aby oblečení v obchodech mohlo být tak levné, musí jej někdo vyrobit za nízkou mzdu. To se většinou děje v zemích třetího světa, jako je Bangladéš, Kambodža a další. Pracovníci zde pracují za minimální mzdu i patnáct hodin denně. Tuto situaci shrnuje třeba dokumentární snímek Sweatshop. Tři módní blogeři z Norska jsou v unikátní reality show posláni do Kambodži, aby si vzkoušeli život místních dělníků. Jsou nuceni vykonávat velmi úmornou práci za nuznou mzdu. Ze svého denního příjmu se poté pokusí připravit večeři, ale zjišťují, že si za tyto peníze v obchodě nemůžou dovolit téměř nic koupit. Toto je jen jeden z mnoha snímků, který ukazuje otřesné podmínky v textilních továrnách třetího světa.
  • Dopad na životní prostředí. Oděvní průmysl škodí přírodě a plýtvá cennými zdroji. Věděli jste třeba, že na výrobu jednoho barevného bavlněného trička se spotřebuje až 3000 litrů vody? Textilní továrny navíc vypouští do ovzduší velké množství škodlivin, protože drtivá většina těchto výroben sídlí v zemích třetího světa, kde nejsou stanoveny žádné nebo jen mírné emisní normy.
  • Dopad na vás. Fast fashion negativně ovlivňuje i zákazníky. Kvůli oděvům, které nevydrží moc dlouhou dobu, musíte chodit častěji nakupovat. Tím pádem u vás dochází k poměrně výrazné ztrátě času a peněz.

Co je udržitelná móda?

Opakem výše zmíněného stylu odívání je udržitelná móda. Jedná se o hnutí, které má za cíl snížit objem produkce oděvů. Čím méně levných a nekvalitních oděvů se bude vyrábět, tím méně lidí bude trpět a také se výrazněji sníží ekologická stopa. Udržitelná móda vytváří tlak nejen na výrobce, ale i zákazníky. Svým zodpovědným chováním totiž můžou snížit poptávku po masově produkovaném oblečení. A když nebude poptávka, nebude ani produkce.

Kdy se lidé začali zajímat o udržitelný styl odívání? Za takový prapočátek udržitelné módy může být považováno hnutí hippies v 60. letech, které se vyznačovalo návratem k přírodě, minimalismem a nošením eco-friendly věcí.

Skutečným milníkem však byl rok 2013, kdy došlo ke zhroucení budovy Rana Plaza v Bangladéši. Neštěstí nepřežilo 1129 dělníků. V budově sídlily banky, obchody a textilní továrna. Už den předem jevila budova známky narušené statiky. Okamžitě, jak se na budově objevily praskliny, byly obchody a banka evakuovány. Dělníkům však bylo řečeno, aby další den normálně přišli do práce. Během jejich ranní směny se na ně budova zřítila.

Tato událost přiměla celý svět k zamyšlení, jaká je ve skutečnosti cena masově produkované módy.

Česká udržitelná móda

Na českém trhu můžete narazit na spoustu obchodů a butiků, které se zaměřují na etický styl odívání. Patří mezi ně například Freshlabels.cz, který ve své nabídce sdružuje jen ty značky, které jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů a jejichž produkce pochází z továren EU, nebo kontrolovaných továren na jiných kontinentech. Výhodou Freshlabels je, že se do udržitelné módy můžete obléct od hlavy až k patě – nabízí nejen oděvy, ale i módní doplňky.

Zajímavým obchodem je i Green Butik, který klade důraz na šetrnost k přírodě a lidskou důstojnost. Ve své nabídce má pouze oděvy od evropských fair-trade značek. Zaměřuje se na květinové vzory a přírodní materiály, jako je bio bavlna, bambusové vlákno, konopí, len a vlna.

Udržitelnou módu můžete najít i ve známém internetovém obchodě About You. Stačí si ve filtru zakliknout možnost zobrazení udržitelných produktů, a vyjede vám nespočet tohoto typu zboží.

udržitelná móda

Jak se začít oblékat udržitelně

Pokud nechcete, aby kvůli vašim nákupům lidé a příroda trpěli, můžete změnit své nákupní chování. Nebojte, je to snadnější, než myslíte.

Podporujte lokální produkci

Koupí oděvů, které byly vyrobeny na území vyspělých států, se vyhnete pochybnému oblečení, které s velkou pravděpodobností ušilo dvanáctileté dítě v Bangladéši. Vyhledejte si firmy, které mají výrobnu přímo v Evropě.

Dejte se na minimalismus

Pokud se začnete pídit po oděvech, které byly vyrobeny ve vyspělých státech, s určitým zklamáním zjistíte, že jsou výrazně dražší. Pokud nejste zrovna milionáři, může vás to odradit.

Řešením, jak se oblékat eticky a zároveň příliš nezvýšit vaše výdaje, je minimalistický životní styl. Věděli jste, že většina lidí ve svém každodenním životě využívá jenom malou část svého šatníku? Možná máte doma třicet triček, ale pořád dokola nosíte jenom sedm vašich nejoblíbenějších.

Pojďme si to nyní vykalkulovat po finanční stránce. Dejme tomu, že máte 30 levných triček, z nichž každé stálo přibližně 100 Kč. Celkem jste za ně utratili 3000 Kč. Kdybyste si namísto nich koupili 7 triček za cenu 400 Kč/ks, které se vám po designové stránce fakt líbí a navíc jsou z udržitelného butiku, vaše útrata by byla 2800 Kč.

Prvním krokem k minimalismu je zbavit se všeho nepotřebného. Schválně, udělejte si někdy čas na to, abyste si ve vašem pokoji dali na zem všechno vaše oblečení. Budete v šoku, kolik ho máte. Ještě větší překvapení nastane při zjištění, že spoustu oděvních kousků téměř nenosíte. Mininalistickým stylem odívání pomůžete nejen lidem v rozvojových zemích a přírodě, ale i sami sobě. Budete nosit věci z kvalitnějších materiálů, takže se sami sobě budete mnohem víc líbit.

Nakupujte v second-handech

Někdo může namítnout, že některé oděvy v second-handech mohly byly vyrobeny v zemích třetího světa. Ano, ale vy jejich nákupem prodloužíte jejich život a snížíte tlak na poptávku po textilní produkci.

Nákup v second-handu, to není jenom vytahané oblečení z devadesátých let, za které by se vám vysmáli i na vesnické zábavě v Podkopné Lhotě. V mnoha second-handech narazíte na velmi zajímavé oděvy od luxusnějších značek. Třeba téměř nenošeně vypadající šaty z Espiritu, za které byste běžně dali 3000 Kč, v sekáči pořídíte za 200 Kč.

Swapujte

Objevte ekologický a zároveň velmi zábavný způsob, jak zdarma přijít k oblečení a využít tak šatstvo, které by se normálně vyhodilo. V mnoha zemích se těší velké popularitě tzv. swapování oblečení. Spočívá v tom, že se sejde skupina kamarádek a každá z nich přinese oblečení, které nenosí. Možná to znáte z vlastní zkušenosti – koupili jste si třeba červený svetr a až doma zjistili, že vám barevně neladí se zbytkem šatníku. Nebo už se nevlezete do džín, které jsou téměř nenošené. Právě tyto oděvy si vyměňte s vašimi přáteli.

Swapů se můžete účastnit nejen v přátelském kruhu, ale i v rámci větších událostí. Swap oblečení často probíhá v různých kavárnách, kulturních domech a klubech. Jak tyto akce najít? Jednoduše googlujte, anebo si na Facebooku najeďte do sekce Události a zadejte klíčové slovo swap.

Prodlužte život vašemu oblečení

Naše babičky poškozené oblečení nevyhazovaly. Vzaly jehlu a niť, a vzniklou díru opravily, nebo přišily chybějící knoflík. Udržitelná móda klade důraz na co nejdelší využití daného oděvu. Proto hned nevyhazujte, ale zašívejte a opravujte.

S trochou kreativity se dají opravit i věci, které vypadají na vyhazov. Například ze staré nemoderní košile se dají vyrobit stylové letní šaty. Nebo džíny, které jsou prodřené na kolenou, jde úspěšně záplatovat, takže vypadají nejen nově, ale i originálně. Na internetu najdete spoustu návodů, jak se starých věcí udělat nové.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *