Jak využít šedou vodu

Využití šedé vody – 4 způsoby na ekologické použití zbytkové vody v domácnosti

Chtěli byste platit méně peněz za vodu a navíc být šetrní k přírodě a krajině kolem vás, která je sužována suchem? V řadě domácností teče do odpadu po hektolitrech splašková, neboli šedá voda, která by mohla být využita i na další účely. Jaké jsou způsoby využití šedé vody?

Co je šedá voda?

Jedná se o vodu, která je sice znečištěná, ale ne natolik, aby nemohla být použita na jiné účely. Šedá voda pochází z umyvadel, van, dřezů a praček. Nejedná se o vodu z toalet.

Šedá voda by za normálních okolností odtekla do kanalizace a byla by využita pouze jednou (například na sprchování, čištění zubů, vyprání prádla, atd.). Vy ji však můžete využít ještě jednou, a to například pro účely splachování toalet, zalévání zahrady či mytí auta. Existují speciální technologie, které umožňují tuto vodu upravit tak, aby byla nezávadná a dala se znovu použít.

Přestože se to nezdá, spotřeba šedé vody v domácnosti je poměrně vysoká. Server The Greenage například uvádí, že až třetina spotřebované vody v domácnosti jde na účely splachování toalet. Když se k tomu přičte voda na sprchování, čištění zubů, praní a další účely, jedná se o poměrně velké mnosžtví. Běžná domácnost může díky využití šedé vody ušetřit průměrně 70 litrů denně, která by za normálních okolností šla rovnou do odpadu.

Způsoby využití šedé vody

1) Využití vody ze sprchy

Voda ze sprchy má výhodu v tom, že bývá nejméně znečištěná (například v porovnání s vodou ze dřezu kuchyně). Nejlevnějším řešením je mít v koupelně velký kbelík vody, který bude zachytávat vodu ještě předtím, než započne samotný proces sprchování a použití sprchového gelu. Spousta lidí většinou zapne sprchu a nechá odtéct nějaké množství vody, než začne téct voda v optimální teplotě. Tuto vodu můžete sbírat a poté ji bez obav použít třeba na zavlažení zahrady, splachování, umytí podlah či dokonce jako pitnou vodu, protože nemá žádné znečištění.

Nákladnější variantou je kompletní využití veškeré vody ze sprchy. Existují speciální technologie, které dokážou vodu ze sprchy odvádět a používat ji na účely splachování. Takové řešení nabízí třeba firma Asio. Díky sofistikované technologii se o využití šedé vody vůbec nemusíte při sprchování starat, protože se odvede sama.

2) Voda z umyvadla

I když si umýváte ruce nebo čistíte zuby, můžete šetřit vodou. Existuje úsporný WC splachovač s umyvadlem. V podstatě se jedná o to, že je umyvadlo přímo na nádržce se splachovací vodou, nebo v její těsné blízkosti. Umyjete si ruce vodou, která poté odteče do splachovací nádrže WC a bude použita na splachování. Díky tomu můžete šetřit vodu i prostor v koupelně.

3) Jak využít vodu z pračky?

Udává se, že na jedno praní pračka spotřebuje 30 – 80 litrů vody. Pokud jste rodina o více členech, musíte prát častěji, tudíž týdně tak můžete ušetřit i 200 litrů vody. Na internetu najdete spoustu návodů, jak využít vodu z pračky prostřednictvím odmontování vypouštěcí hadice. Přestože se to může zdát jednoduché, odmontování vypouštěcí hadice ponechte na instalatérovi.

Až budete mít vypouštěcí hadici odmontovanou, můžete ji nyní nasměrovat, kam budete chtít. Pokud máte záchod v koupelně, nabízí se koupě většího barelu, do kterého nasměrujete hadici a kam bude voda z pračky bude odtékat. Na barel namontujete kohoutek, který bude umístěn v úrovni toalety (nebo napojen na hadici). Pro spláchnutí vždy otočíte kohoutkem, aby voda mohla téct do záchodu.

Dalším způsobem, jak využít vodu z pračky, je napojit odtok z pračky na delší hadici a nasměrovat ji třeba oknem do nějaké nádoby na zahradě či v garáži. Tuto vodu můžete využívat třeba na nějaké rozsáhlejší mytí špinavých povrchů (třeba podlah, zabláceného podvozku automobilu, příjezdové cesty, atd.). Voda z pračky však není vhodná k zalévání zahrady, a to kvůli chemickému složení pracích prostředků.

4) Speciální čistírna vody

V případě, že máte rozlehlou zahradu či dokonce pole, bude pro vás výhodné pořídit si domácí čistírnu vody. Toto zařízení odfiltruje ze šplaškové vody škodlivé složky, takže voda bude použitelná na zavlažování. Toto využití šedé vody vám umožní šetřit peníze na zalévání vašich záhonů, travnatých ploch či zavlažování pole.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *