koronavirus trvalé následky

Zanechává koronavirus trvalé následky?

Celý svět je ohromený epidemií nového viru, o kterém toho zatím příliš nevíme. Jednou z otázek je, zda na lidech, kteří jej prodělají, zanechá koronavirus trvalé následky.

Obecně se o viru ví, že je nebezpečný hlavně pro starší lidi a osoby se zhoršenou imunitou. Pro ty může být průběh nemoci smrtelný. Ve světě se sice vyskytují případy úmrtí mladších osob, ale nebývají tak častá, jako u těch starších.

Co lidi znepokojuje, jsou trvalé následky po prodělání této nemoci. South Morning China Post uvádí, že někteří pacienti můžou mít sníženou kapacitu plic. Někteří pacienti můžou mít po koronaviru o 20 – 30 % nižší kapacitu plic. Prohlásil to lékař Owen Tsang Tak-yin z hongkongské nemocnice Princess Margaret Hospital.

Co to znamená pro běžný život člověka, který koronavirus prodělal a vyléčil se z něj? Takový člověk se může zadýchávat při rychlejší chůzi a může mít problémy se sporty, které byl před onemocněním schopný bez problémů dělat.

Na snímcích plic nemocných pacientů je patrné, že jejich struktura má podobu mléčného skla, což ukazuje na poškození tohoto orgánu. Avšak doktor Tsang tvrdí, že zatím nebylo prokázáno, zda se bude jednat o trvalý, nebo jen dočasný následek.

K otázce trvalých následků se vyjadřuje rovněž imunulog Zdeněk Zadražil. Ten v rozhovoru pro Aktuálně.cz (čas 0:57) tvrdí, že trvalé následky si vyléčený může odnést v případě, že dojde k nějaké těžké pneumonii a tím pádem i k poškození plicních sklípků. K pneumonii dochází při těžkém průběhu nemoci, tudíž ti, kteří měli lehký průběh, by žádné trvalé následky mít neměli.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *